Opcje i narzędzia, które ułatwiają mi pracę

środa, 3 maja 2017


Oczywiście mowa tu o tej graficznej pracy - blog o grafice to i o organizacji takiej pracy czasem warto napisać, ale myślę, że niektóre z tych narzędzi/opcji przyda się i Wam do codziennej pracy :)

1. Zacznijmy od najprostszego. Ukrycie paska zadań.

Nie lubię mieć zbiorowiska ikon na pulpicie - uważam to za rozpraszacze - dlatego wszystkie potrzebne mi programy mam przypięte do paska zadań. Jedyne co mam na pulpicie to kosz i mój osobisty folder.
Pasek zadań również mnie rozpraszał, więc zastosowałam pewien "zabieg" - ustawiłam opcje "włącz autoukrywanie paska zadań", dzięki temu, pasek zadań mam zawsze schowany, a dół monitora "czysty".

2. Skróty klawiszowe 


F5, F11, Alt + Tab - To są skróty klawiszowe, które używam za każdym razem.

F5 - odświeżenie strony. Bardzo to ułatwia życie. Szczególnie kiedy nasza praca ogranicza się do klawiatury.

F11 - Dzięki temu klawiszowi uzyskamy pełny ekran. Koniec z rozpraszaczami na górze strony.


Alt + Tab - przełączanie między otwartymi programami.


3. Tablet graficzny.


Nie wyobrażam sobie bez niego pracy - szczególnie przy digital paintingu (podziwiam ludzi, którzy malują myszką) ale i nie tylko, tablet jest dla mnie dużym wybawieniem jeśli chodzi o obróbkę zdjęć czy fotomontaże (nie wiem jak kiedyś sobie radziłam przy tym myszką).
Tablet jaki posiadam to Wacom One S.

4. Dysk zewnętrzny.


Kiedy zaczynam pracę na komputerze, pierwsze co robię to podpinam dysk zewnętrzny i robię rozeznanie wśród plików. Nie robię tego po to, bo brak mi miejsca na komputerze - wręcz przeciwnie, robię to po to, aby miejsce na komputerze zostało dla rzeczy ważnych i ważniejszych. Pliki typu: obrazki, materiały ze studiów, fonty, które zostały zainstalowane, archiwalne zdjęcia - po prostu pliki, które nie są mi potrzebne przy codziennej pracy - wrzucam na dysk. Nie przeszkadzają, ja się nie irytuje, że wśród moich plików panuje syndrom chomika i łatwiej jest mi znaleźć materiały potrzebne do pracy.
Dysk zewnętrzny jaki posiadam, znajdziesz TUTAJ

5. Programy.


Mam dwa programy, z których korzystam nagminnie, z dwóch powodów:
 • Wymaga się tego ode mnie 
 • Z wygody 
Tymi programami są Illustrator i Photoshop. Rzadziej (ale również się zdarza) InDesign oraz  Adobe Premiere/After Effect. Na pierwszym roku "katowałam" również Corela. 

Dodatkowymi programami, z których obecnie korzystam bardziej dla rozrywki są GIMP i FireAlpaca. Oba są darmowe. FireAlpaca jest programem typowo do malowania. 

6. Organizacja 


Jeśli chodzi o organizacje, to tutaj króluje u mnie Evernote. Dzięki niemu mogę wszystko sobie zaplanować, rozpisać i co najważniejsze dla mnie - możliwość połączenia dwóch urządzeń, dzięki temu zapisane notatki z pozycji telefonu mam również na komputerze. 
Dodatkowo, bardzo przydatna jest wtyczka Evernote do Chrome, która zapisuje nam dany fragment strony. 
7. Narzędzie do pobierania koloru z każdego miejsca w sieci. 


Bardzo często podczas swojej pracy korzystam z palet kolorystycznych, czasem przeglądając internet trafiam na zdjęcie, z którego chciałabym pobrać paletę barw, aby nie bawić się w zapisywanie zdjęcia, otwieranie programu i tworzenia palety, ułatwiłam sobie życie wtyczką do Chrome - Palette Creator


8. Relaks i wyznaczony czas podczas pracy. 


Noisli - pewnie większość z Was zna. Jest to strona z odgłosami natury lub kawiarni, która pomaga nam się zrelaksować lub produktywnie pracować. Więcej korzyści z tej strony będziemy mieli jeśli założymy tam konto i zainstalujemy wtyczkę do Chrome, ponieważ, na swoim koncie możemy utworzyć własne dźwiękowe kompozycje i zapisać, które później pojawią nam się w naszej wtyczce. Wtyczka Noisli ma jeszcze coś - technikę Pomodoro - odlicza nam 25 minutowy czas pracy. 


Jeśli jednak ktoś lubi pracować przy muzyce - obojętnie jakiej, aby mu coś grało w tle, to osobiście polecam ten kanał na YouTube - The Vibe Guide

Jeśli chodzi o pracę przy muzyce na uczelni, to mamy na tyle dobrych profesorów, że pozwalają nam włączyć jakieś radio aby nam się milej pracowało.

To tyle jeśli chodzi o rzeczy, które pomagają mi przy pracy, a co u Was się sprawdza lub co się nie sprawdza? Napiszcie w komentarzu! :) 

10 komentarzy:

 1. Ja korzystam tylko z Photoscape :) Jest łatwy w obsłudze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka wszechobecna "czystość" nas akurat nie satysfakcjonuje ;P Lubimy mieć najważniejsze rzeczy pod ręką i na pulpicie, to co używamy sporadycznie gromadzone są w innych miejscach :) Ale używasz też wiele fajnych programów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W moim wypadku PhotoScape jest bezużyteczny - za prosty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście nie lubię rozpraszaczy - pliki na pulpicie mnie strasznie drażnią :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szukałem narzędzia jak w 7, chociaż wolałbym, aby po kliknięciu w dane miejsce na ekranie pokazywało mi kod tego koloru. 8 też fajne, ale zamiast tych relaksacyjnych wolę swoją muzykę 😉 skorzystałbym z tego, gdyby laptop by mi się nie zepsuł. A kasy brak na nowy :/ Co do programów to lubię kritę, medibang paint pro, paint tool sai (najmniej) do rajstrowej i autodesk sketchbook (wersja free) iż braku innych alternatyw inkscape 😉Wiem wiem dużo programów (a to nie wszystkie jakie mam zainstalowane, ale to już są do czego innego. Głównie korzystałem (jak mi działał laptop) z krity i sketchbook z dużą przewagą dla rajstrowej grafiki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Krita, medibang paint pro, paint tool sai - to kiepskie alternatywy dla Inkscape ;) Inkscape to alternatywa Illustratora -
  wektory, a te programy wymienione przez Ciebie są do rastrowej. Ja z Krity rzadko korzystam, jakoś nie pasuje mi ten program, chociaż powinien, bo to typowy program do DP, to jednak mimo wszystko nadal wolę używać PSa. Tak naprawdę, jeśli się zajmujesz grafiką komputerową szeroko pojętą, a nie tylko jednym tematem to są Ci potrzebne 4 programy - do tworzenia 3d (w Photoshopie to leży i niestety PS się do tego nie nadaje), do bitmapy/rastrów (GIMP/PS) , do wektorów (Inkscape/Illustrator lub prostsze zamienniki http://blonparia.blogspot.com/2017/05/darmowa-alternatywa-dla-illustratora.html) i program do Digital Paitingu (Krita, Fire Alpacka,Sai i jeszcze parę by się znalazło) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie napisałem, że jest to alternagywa dla inkscape ale że jest do rajstrowej właśnie. Kwestia gustu i zasobności portfela 😉

  OdpowiedzUsuń
 8. Dlatego dobrymi darmowymi alternatywami są Inkscape, Gimp i Krita :) Jak się zaczyna pracować, to trzeba już wtedy inwestować ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może i tak. Chyba, że nie trzeba bo dla pracodawcy to wisi na czym lubisz pracować czy jest się freelenserem to nie ma co wydawać kasy 😉
  Co do linka to artykułu mi nie wyświetla.

  https://uploads.disquscdn.com/images/0d27bc5c72e1891061009ad071527dfcc5cb1ba2266491cf515ca8619296f48e.png

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli chce się pracować jako grafik, to wymagają od Ciebie zawsze dwóch rzeczy - znajomość pakietu Adobe oraz Corela (oba płatne). Nawet jak się pracuje na własną rękę to działa się na tych programach ponieważ, jak musisz coś wydrukować to w drukarniach preferują pliki AI lub corelowskie, częściej corelowe oraz InDesign jak masz skład książki, broszury etc. :)

  OdpowiedzUsuń

W razie pytań/pomocy przy pobranym szablonie: tworczynotatnik@gmail.com

Copyright © Twórczy notatnik