Poznajemy Photoshopa część 1

niedziela, 14 lutego 2016


Jakiś czas temu na facebooku pytałam się Was, czy chcecie wpisy na temat Photoshopa i Illustratora, napisaliście, że chcecie, więc dziś pierwszy post z serii "poznajemy Photoshopa". Dlaczego postanowiłam zrobić wpisy o Photoshopie  w taki sposób, a nie tak jak to robię w przypadku GIMPa (same instrukcje na dany efekt)? Ponieważ, z GIMPem większość z nas miała styczność w podstawówce/gimnazjum/liceum i jakieś podstawy posiada. Photoshopa zazwyczaj musimy uczyć się sami i niektórzy się zniechęcają do niego przez to, że nie mają podstaw. Oczywiście zadbam o to, żeby były instrukcje na zrobienie różnych efektów w Photoshopie, ale to wszystko w swoim czasie - zaczynamy!

Tworzenie nowego pliku
Najprostsza rzecz na świecie, czyli tworzenie nowego pliku. Możemy zrobić to na dwa sposoby: wybierając plik - nowy lub używając skrótu klawiszowego ctrl + n (PC) lub cmd + n (Mac)


Obracanie obrazu 
Co zrobić jak chcemy mieć obraz w poziomie a mamy go w pionie? Kolejna prosta rzecz - musimy wybrać obraz - obracanie obrazu.


Okno narzędzi 
Musimy pamiętać o tym, że jeśli chcemy wysunąć więcej opcji, które ryją się pod danym narzędziem, musimy przytrzymać lewy przycisk myszy na narzędziu.Okno warstw
Okno warstw jest nam wszystkim znane z GIMPa. To w Photoshopie, za wiele się od niego nie różni na pierwszy rzut oka.


Otwieranie innych okien 
Żeby otworzyć więcej okien, które mogą nam się przydać np. typografia lub historia należy wybrać okno.


Usuwanie naszych postępów 
Do tego możemy użyć skrótu klawiszowego alt+ctrl+z lub wybrać edycja - krok do tyłu.Na początek chciałam Wam przedstawić najprostsze rzeczy. Nie chciałam dawać wszystkich informacji na raz, ponieważ mogłoby to Was zniechęcić. Jeśli jednak chcecie aby w następnej części pojawiło się więcej informacji, to dawajcie znać w komentarzu, piszcie co Was najbardziej interesuje, a ja się do Was dostosuje :)

13 komentarzy:

 1. Dobry cykl, nie jednemu przydadzą się wskazówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim problemem jest pds czy jak to rozszerzenie się zwie xD
  Chciałam użyć tych koloryzacji, nie raz świetnych, ale nie mam pojęcia jak xD Poziom ameby ;<

  OdpowiedzUsuń
 3. Super Gosiu! Czekam na dalsze wpisy :) Podstawy znam, ale bardziej zaawansowane opcje jeszcze są przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poradników do photoshopa nigdy dość :) To jest program "rzeka", w zasadzie wszystko w nim można zrobić na setki sposobów. Powiedz mi kochana, jaką Ty masz wersję? Jak to teraz jest z licencją? Ja kupowałam photoshopa 7 wiele lat temu i nadal z niej korzystam, ale czas na jakieś zmiany. Trochę się obawiam jednak, bo słyszałam, że teraz wykupuje się jakiś abonament?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja posiadam Photoshopa CC. Wykupuje się teraz różnego rodzaju abonamenty na rok lub na miesiąc i są różne opcje - na wszystkie produkty Adobe, pojedyncze lub wersja dla fotografów Photoshop CC + Lightroom CC. Nie wiem jak to się wykupuje i jak to dokładnie działa, bo ja sama sobie tego nie załatwiałam, tylko można powiedzieć, że "dostałam" od znajomego ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurczę, jedynym z moich planów jest rozgryzienie photoshopa! Wydaje mi się to trudne, ale może to tylko pozory i nie taki diabeł straszny jak go malują....?!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja jedyne co ogarniam to Photofiltre :D

  OdpowiedzUsuń
 8. To tylko się tak wydaje :) Photoshop wbrew pozorom jest bardzo przyjemny ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam PDSy :D Kurczę, to chyba wiem jaki następny wpis zrobię z Photoshopa :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie się zrozumiała, że własnego usunęłam. Jestem geniuszem. Liczę na taką notkę, może przestane być amebą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno amebą nie jesteś :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Photoshop to genialny program. Jest tak rozbudowany, że mam wrażenie, że tak naprawdę ogranicza nas w nim tylko wyobraźnia. Moja przygoda z tym programem trwa nieprzerwanie od 2003 roku i nie wyobrażam sobie obecnie mojej pracy bez tego oprogramowania. Warto poświęcić chwilę na poznanie podstaw, bo to naprawdę wciąga!

  OdpowiedzUsuń

W razie pytań/pomocy przy pobranym szablonie: tworczynotatnik@gmail.com

Copyright © Twórczy notatnik